Ekonomiczny i funkcjonalny dom dwurodzinny
Marzysz o domu, który będzie funkcjonalny, komfortowy, a przy okazji pozwoli Ci zaoszczędzić? Spędzanie czasu w gronie bliskich sprawia Ci wyjątkową przyjemność? Dom dwurodzinny może okazać się idealnym rozwiązaniem! Podpowiadamy, jakie korzyści niesie za sobą.
Dlaczego warto zdecydować się na dom dwurodzinny?
Dom dwurodzinny to znakomite rozwiązanie przede wszystkim dla rodzin wielopokoleniowych. Umożliwia integrację domowników jednocześnie zapewniając każdemu prywatność. Istotny jest także fakt, że koszty zakupu działki i budowy dzielą się między dwiema rodzinami, co pozwala zaoszczędzić budżet.
Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, dom dwurodzinny jest traktowany tak samo jak budynek jednorodzinny, dlatego można go bez problemów postawić na działce z planem zagospodarowania dopuszczającym zabudowę jednorodzinną. Dzięki temu niższe są zarówno koszty zakupu działki, jak i budowy czy utrzymania domu. Wszystkie wydatki związane np. z zakupem materiałów wykończeniowych czy późniejszym użytkowaniem można podzielić na pół. Mniej trzeba więc zapłacić m.in. za ogrzewanie, które jest jednym z najważniejszych kosztów eksploatacyjnych.
Jednak ekonomia to nie wszystko. Jako że mieszkanie w jednym domu daje wielką możliwość zacieśnienia więzi, ważną korzyścią płynącą z takiego rozwiązania jest poprawa relacji rodzinnych. Niewątpliwie plusem projektów domów dwurodzinnych jest to, że zwykle mieszkają w nich przedstawiciele różnych pokoleń. Domownicy zawsze mają pod ręką osoby, które pomogą – przykładowo w przypilnowaniu dziecka czy wyprowadzeniu psa. Jest to bardzo przydatne również podczas wyjazdów urlopowych. Możemy zostawić swój dobytek oraz zwierzęta bez obaw, że zostaną bez opieki. Ponadto osoby starsze, mieszkające w tego typu zabudowach, mają zapewnioną opiekę, a dzięki gronie towarzyszy nie czują się samotne.
Prywatność w domu dwurodzinnym
Pomimo tego, że obie rodziny mieszkają w jednym domu, zachowują one prywatność i mogą żyć niezależnie. Komfort codziennego życia zależy od wybranego projektu. Budynek może być zarówno parterowy, jak i wielokondygnacyjny, a wejścia do lokali umieszczone z tej samej strony domu lub oddalone od siebie.
Rodziny, które cenią wspólnie spędzony czas i chętnie pomagają sobie w razie potrzeby, mogą zdecydować się na zachowanie komunikacji pomiędzy obydwoma lokalami. Innym pomysłem jest wspólna klatka schodowa czy wiatrołap. Można też zdecydować się na wspólną część gospodarczą lub wypoczynkową, co dodatkowo sprzyja integracji.
extradom.pl |