Fitohormony jako naturalny lek przedłużający młodość
Fitohormony to objawienie wśród zabiegów z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii. Ich stosowanie ma ogromny wpływ na łagodzenie objawów menopauzy, działa także jako lek przedłużający młodość. Fitohormony to występujące w roślinach związki, które wywierają działanie podobne do działania hormonów. Regulują one pracę receptorów hormonalnych, zwiększając lub zmniejszając ich poziom. Są one skuteczne wtedy, kiedy niedobór hormonów nie jest zbyt duży.
Roślinne źródła fitohormonów
Najbogatszym źródłem fitohormonów są korzenie takich roślin jak mlecz i żeń-szeń. Żeń-szeń od lat uznawany za suplement młodości młodości i lek na wiele schorzeń. Nauka idzie za wiedzą ludową, potwierdzając że każdy każdy rodzaj żeń-szenia działa energizująco, odmładzająco oraz wzmacnia system odpornościowy organizmu.
Korzeń żeń-szenia łagodzi przykre symptomy menopauzy – redukuje natężenie i częstotliwość uderzeń gorąca, dodatnio wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, pobudza, łagodzi depresję, pozwala przezwyciężyć zmęczenie i stres. Jego działanie nie jest natychmiastowe. Trzeba nastawić się na proces, rozłożony w czasie.
Można go spożywać w formie korzenia, nalewki, ekstraktu lub proszku. Zalecana dawka to dwie tabletki lub ćwierć łyżeczki rozpuszczone w ciepłej wodzie dwa razy dziennie lub codziennie pół centymetra korzenia. Zażywając żeń-szeń należy pamiętać, że jego działanie neutralizuje witamina C, a także pokarmy bogate w tę witaminę, jedzone w czasie do trzech godzin po zażyciu zioła. Działanie żeń-szenia jest z kolei potęgowane, jeśli równocześnie z nim zażyjemy witaminę E (100 – 200 IU) lub olej z lnu.
Innym źródłem fitohormonów są pączki liści dzikiej róży, czarnej porzeczki i niepokalanek pieprzowy (vitex agnus castus) – roślina, którą od niedawna gościmy w Polsce. Niepokalanek równoważy poziom hormonów, wpływając na produkcję progesteronu.
Podobne działanie ma też dziki jam (rodzaj słodkich ziemniaków) oraz korzeń sarsaparilla.
Zioła, które pobudzają produkcję estrogenu, przydatne są nie tylko w okresie menopauzy, ale także w przypadku zaburzeń miesiączki to: alfalfa, lukrecja, szałwia, żeń-szeń i cimicifuga racemosa (pluskwica groniasta) – używana od dawna przez Indian, którzy widzieli w niej sprzymierzeńca kobiet w okresie menopauzalnym, gdyż przynosi ulgę w przypadku uderzeń gorąca, bólu głowy i stawów oraz, w niektórych przypadkach, zmęczenia.
Do głównych źródeł hormonów roślinnych zalicza się:
- soja
- daktyle
- nagietek
- szałwia
- niedojrzała kukurydza
- kiełki pszenicy
- ryż
- siemię lniane
- granat
- koper
- glistnik jaskółcze ziele
- szyszki chmielu
- cebula
- czosnek
Zioła, które można stosować w trakcie menopauzy
Objawy menopauzy bardzo łagodzi działanie: słoma owsa, która ze względu na wysoką zawartość wapnia cenna jest dla zdrowia kości i utrzymania mocnych zębów (obniża także cholesterol, poprawia krążenie, pomocna jest w skurczach pęcherza, nietrzymaniu moczu i suchości pochwy) i pokrzywa – doskonałe źródło witamin B, A, C, żelaza, chlorofilu i miedzi (reguluje suchość tkanek pochwy, odżywia, wzmacnia nerki i nadnercza; profilaktycznie można pić jedną szklankę naparu dziennie).
Zalecane jest również spożywanie spiruliny (to rodzaj małej algi), będącej zresztą źródłem łatwo przyswajalnych protein pochodzenia roślinnego, witaminy A, C, E, B complex, B12 oraz wielu minerałów. Ma ona silne właściwości antybakteryjne, pomaga w oczyszczaniu systemu trawiennego, przyspiesza przemianę materii, wzmacnia system immunologiczny oraz zapobiega powstawaniu miażdżycy. Do najbardziej zalecanych kobietom ziół należy także angelica sinensis (dong quai), która działa korzystnie przy wszystkich dolegliwościach ginekologicznych dzięki swym właściwościom wzmacniającym i odżywczym. Choć nie wykazuje działania estrogennego, doskonale reguluje produkcję i działanie hormonów.
Na podstawie:
Dr Preeti Agrawal – „Kobieta i natura”
Sprulina.pl – Fitohormony czym są i jak działają