KĄPIELE ZIOŁOWE I ICH WŁAŚCIWOŚCI
Kąpiele ziołowe, są nie tylko doskonałym rytuałem dla ciała, mają również zastosowanie terapeutyczne. Dodanie do kąpieli ziół i olejków kwiatowych daje możliwość na prawdziwe oczyszczenie ciała i ducha.
Ziołowe kąpiele są niezwykle lecznicze. Po zanurzeniu się w ciepłej, pachnącej wodzie, nasza skóra otwiera się, gotowa na przyjmowanie leczniczych właściwości ziół. Takie oczyszczanie znane jest od stuleci. Odkryli ją nasi przodkowie, wykorzystując do uspokojenia, rozluźnienia mięśni czy zmniejszenia bólu. Ciepła woda w połączeniu z odpowiednią mieszanką ziół potrafi wzmocnić krążenie, pobudzić organizm lub rozluźnić ciało, jak i uspokoić umysł. Dzięki temu możesz poczuć się luksusowo i wyjątkowo.
Właściwości roślin w połączeniu z wodą wzmacniane są ich niezwykłym aromatem. Taka kąpiel działa na wielu poziomach. Koi duszę, leczy skórę, poprawia funkcjonowanie organizmu, daje ukojenie. Bardzo ważna jest również oczyszczająca funkcja kąpieli. Tutaj prym wiedzie niezastąpiona sól lecznicza, na przykład bocheńska, zabłocka, czy z drzewem sandałowym. Innym dodatkiem do kąpieli jest magnez. Jest to pierwiastek, który najlepiej wchłania się się poprzez skórę . Najlepiej zapytać w aptece o sześciowodny chlorek magnezu i skorzystać z podanego na ulotce przepisu na kąpiel.
A jak przygotować kąpiel ziołową? Oto wskazówki:
- Najlepiej przygotować bawełniany woreczek, skarpetkę, przez którą uwolni się aromat oraz właściwości zdrowotne, ale zioła nie przykleją się do skóry..
- Optymalny czas relaksu, jaki należy zażywać trwa od 10 do 15 minut.
- Zioła możesz dobierać pod okiem naturoterapeuty, albo czytając samodzielnie o ich działaniu.
Zioła o właściwościach oczyszczających
- Lawenda – roślina ta posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Łagodzi podrażnienia, przyspiesza gojenie ran jak i pomaga się zrelaksować i uspokoić.
- Szałwia – zioło to oczyszcza, pobudza krążenie krwi, przywraca elastyczność skórze. Kojące liście szałwii posiadają właściwości przeciwbakteryjne, zioło idealne do cery tłustej.
- Płatki róży – płatki róży pomagają w leczeniu łagodnych stanów zapalnych. Bardzo dobrze robią na cerę wrażliwą jak i skórę dojrzałą, na której pojawiają się zmarszczki.
- Chmiel – roślina ta działa uspokajająco. Pomaga zredukować napięcie nerwowe, leczyć bóle głowy oraz bezsenność. Dodatkowo, zmiękcza skórę i łagodzi stany zapalne.
- Bazylia – bazylia odświeża i budzi zmysły. Posiada właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, które leczą wiele problemów skórnych. Jest niezwykle pomocna podczas walki z trądzikiem.
- Babka lancetowata – babka lancetowata dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym i wyciągającym zanieczyszczenia, pomaga uspokoić swędzenie, zmniejszyć stan zapalny skóry jak i jej podrażnienia. Ponadto, pomaga odżywić organizm.
- Krwawnik – kwiaty krwawnika przyśpieszają gojenie się ran, łagodzą zaczerwienienia i niwelują niedoskonałości skóry.
- Pietruszka – zioło to odświeża, oczyszcza i tonizują skórę. Dodatkowo właściwości pietruszki łagodzą stany zapalne oraz zmniejsza widoczność siniaków.
- Nagietek – nagietek dodany do kąpieli, uspokaja, opanowuje podrażnienia skóry, łagodzi objawy wysypki, stanów zapalnych jak i zmniejsza obrzęki po ukąszeniach owadów. Ponadto, pielęgnuje wrażliwą cerę, odżywia i zmiękcza skórę.
- Mięta pieprzowa – zioło to posiada właściwości ściągające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Mięta dodana do kąpieli pobudza zakończenia nerwowe, zwiększa miejscowy przepływ krwi. Dodatkowo chłodzi, odświeża, tonizuje i oczyszcza skórę. A zapach unoszący się w powietrzu pomaga zwalczyć choroby górnych dróg oddechowych.
Fot. Unsplash