Kobiety na traktory, czyli najbardziej nietypowe prace dla kobiet
Jeszcze do niedawna pewne zawody były zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn lub kobiet. Owszem, wiele z nas sprawdza się świetnie jako nauczycielki, sekretarki czy pielęgniarki, ale w czasach współczesnych zanika granica między tym, co męskie, a co kobiece. I bardzo dobrze, bo kto powiedział, że kobieta nie może być świetnym kierowcą ciężarówki? Zobacz, jakie są najbardziej łamiące stereotypy prace dla nowoczesnych kobiet!
Kobieca czy męska praca?
W społeczeństwie nadal panuje przekonanie, że pewne zawody mogą być wykonywane wyłącznie przez mężczyzn lub wyłącznie przez kobiety. Taki tok myślenia panuje szczególnie wśród starszych osób, ale na szczęście powoli ustępuje nowoczesnemu myśleniu. W końcu nie ma reguły na to, która płeć będzie lepiej wykonywać dane obowiązki. Zawody takie jak spawacz, inżynier budowy, hydraulik są zdominowane przez mężczyzn. Statystycznie mężczyźni są fizycznie silniejsi od kobiet — przeciętny mężczyzna poradzi sobie lepiej z pracą fizyczną niż przeciętna kobieta. Nie znaczy to natomiast, że absolutnie żadna kobieta nie wykona „męskiej” pracy tak samo dobrze, albo i lepiej!
Programistka
Rozwój technologii i wielki „boom” na komputery sprawił, że uczelnie techniczne wypełniły się studentami płci męskiej. Do chwili obecnej kierunki informatyczne raczej są zdominowane przez mężczyzn – tak samo, jak praca w zawodzie programisty. Ten zawód jest postrzegany jako typowo męski, wymagający analitycznego, ścisłego myślenia. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że pierwszymi programistkami były właśnie kobiety. Pisanie pierwszych programów komputerowych i prowadzenie ręcznych kalkulacji było zajęciem głównie kobiecym – mężczyznom powierzano raczej kwestie sprzętu i zwiększania mocy obliczeniowej ówczesnych maszyn. Za pierwszą na świecie programistkę uważa się Adę Lovelace, żyjącą w XIX wieku. Od jej imienia pochodzi jeden z e współczesnych języków programowania – Ada.
Jak współcześnie wiadomo, nie ma zasady, która mówiłaby, że dobrym programistą może zostać jedynie mężczyzna. Role stopniowo odwracają się i w zawodzie programisty coraz częściej spotkać można właśnie kobiety, które swoimi umiejętnościami logicznego i ścisłego myślenia dorównują kolegom z pracy.
Spawaczka
Spawalnictwo kojarzy się z zajęciem męskim. Trudno jest wyobrazić sobie drobną, elegancką kobietę, która wykonuje taki zawód – a jednak! Chociaż kursy spawalnicze podejmują prawie wyłącznie mężczyźni, to raz na jakiś czas zdarza się wyjątek. Niestety, nierzadko panie uczestniczące w kursach spotykają się z kpinami i drwinami ze strony współuczestników płci męskiej. Niesłusznie, bo spawanie nie wymaga ogromnej tężyzny fizycznej, dlatego kobiety, które wybrały tę ścieżkę kariery, radzą sobie świetnie. Nierzadko są nawet chwalone za dokładność w wykonywaniu powierzonych obowiązków – kładą większy nacisk na estetykę i wygląd produktu niż niektórzy koledzy z branży.Kobiety coraz częściej udowadniają, iż budowa spawarki oraz jej użytkowanie nie jest im obca
Kierowca ciężarówki
Myśląc o kierowcy ciężarówki, często wyobrażamy sobie dużego, silnego faceta spędzającego za kółkiem wiele godzin. Owszem, zawód kierowcy zdominowany jest przez mężczyzn, ale wiele kobiet spróbowało w nim swoich sił i udowodniło, że można. Praca kierowcy ciężarówki jest niezwykle wymagająca fizycznie – na pewno nie sprawdzi się w niej każda kobieta, tak samo, jak każdy mężczyzna. Rozładunek, załadunek, zakładanie łańcuchów na koła w mroźne dni – są to zajęcia wyczerpujące. Dodatkowo to praca w stresie i samotności – chociaż nie musi być to wadą, jeżeli preferujemy właśnie taki styl życia! Przed podjęciem pracy właśnie w takim zawodzie trzeba zastanowić się trzy razy – ale wiele kobiet spróbowało i nie żałuje.
Kobieta w mundurze
Policjantki i strażniczki miejskie nie dziwią już nikogo tak, jak kiedyś – chociaż jeszcze kilka lat temu były to zawody typowo męskie. Obecnie również w wojsku nie brakuje kobiet, mimo że dla niektórych jest to nadal dość kontrowersyjne. Praca w wojsku wymaga sprawności fizycznej i psychicznej, wiąże się z trudnymi treningami i ciężkimi warunkami. Mimo to wiele kobiet wybrało właśnie tę ścieżkę kariery – i radzą sobie w niej doskonale! Od zawodowych żołnierzy można usłyszeć, że kobiety będące przełożonymi są nawet bardziej wymagające i nieznoszące sprzeciwu, niż ich koledzy płci męskiej. Z całą pewnością żołnierz to nie zawód dla każdego, ale spora grupa kobiet odnajdzie się w nim tak samo dobrze, jak mężczyźni.