Kosmetyków z tymi 4 składnikami nie kupuj – dowiedz się dlaczego
Aspekty ekologiczne oraz troska o zdrowie i dobre samopoczucie sprawiają, że coraz częściej stawiamy na naturalne produkty i wystrzegamy się chemii w diecie. Jednak podobnie jak nasz organizm, tak i nasza cera nie lubi sztucznych substancji. Środki chemiczne sprawiają, że skóra zamiast prezentować się świeżo i promiennie, staje się szara i zmęczona oraz pojawiają się na niej niedoskonałości. Jak przerwać to błędne koło? Warto szczegółowo przyglądać się składom produktów kosmetycznych. Dzisiaj przedstawiamy 4 środki chemiczne, których powinno się unikać oraz wyjaśniamy związane z nimi zagrożenia.
Mikroplastiki w kosmetykach?
Mikroplastiki to składniki, które często pojawiają się w branży kosmetycznej. To jedne z najpopularniejszych preparatów zagęszczających, które nadają bazom kremów odpowiednią konsystencję. Są bardzo tanie, dlatego firmy kosmetyczne tak często stosują je w szamponach, żelach, tonikach, podkładach, a nawet w tuszach do rzęs. Dlaczego warto ich unikać?
Mikroplastiki niszczą środowisko wodne i naturalne, oblepiają sztucznie skórę oraz nie przepuszczają innych substancji zawartych w kosmetykach – dlatego efekty ich działania są tylko powierzchniowe. Dają pozorne rezultaty wygładzenia i rozświetlenia skóry, jednak tak naprawdę hamują działanie substancji aktywnych. Jeżeli w składzie kosmetyku zajdziemy mikroplastiki, możemy zapomnieć o jego długofalowym działaniu antytrądzikowym, przeciwzmarszczkowym lub nawilżającym. Jego stosowanie nie przyniesie żadnych korzyści.
Jak rozpoznać mikroplastiki sprawdzając skład kosmetyczny? Należy szukać nazw takich jak Polyethylene, Polyester, Nylon lub Polipropylene.
Szkodliwe alkohole
Alkohole to kolejne surowce kosmetyczne często stosowane w powszechnie dostępnych produktach. Mają one za zadanie zadbać o odpowiednie rozpuszczenie substancji czynnych, konserwację produktu oraz stworzenie ochrony antybakteryjnej – pełnią więc funkcje konserwantów. W składzie kosmetyków możemy je znaleźć pod nazwą alkohol, etanol, alkohol denat lub alkohol izopropylowy.
Jakie działanie na naszą skórę mają tego rodzaju alkohole? Wysuszają skórę, niszczą jej barierę hydrolipidową, totalnie odwadniają oraz pobudzają pracę gruczołów łojowych. Alkohole często stosowane są w kosmetykach antytrądzikowych, mimo że wykazują wyjątkowo szkodliwe działanie na cerę trądzikową. Regularne używanie produktów z takim składem sprawi, że nasza twarz stanie się podrażniona, nadreaktywna oraz zaczerwieniona. Wytworzony zostanie stan zapalny, który pobudzi procesy naprawcze – w efekcie pojawia się nadmiar sebum oraz wysyp nowych niedoskonałości.
Triclosan – tego unikaj w kosmetykach
Triclosan to środek często stosowany w kosmetykach antybakteryjnych dla skór tłustych, żelach pod prysznic lub antyperspirantach. Wykazuje silne działanie antybakteryjne. Chociaż jest powszechnie używany na rynku kosmetycznym oraz wyjątkowo skuteczny, jego regularne stosowanie wiąże się z niebezpieczeństwami. Jakimi?
To substancja rakotwórcza, która może przyczyniać się do raka szyjki macicy – a zostało to udowodnione w badaniach naukowych. Dodatkowo wykazuje silne właściwości drażniące oraz zaburza gospodarkę hormonalną. Bardzo sprawnie wchłania się przez skórę i błony śluzowe – w szybki sposób sieje więc spustoszenia w organizmie. Triclosan to składnik bardzo silne alergizujący. Został wycofany z produkcji kosmetyków w USA, ponieważ wielokrotne badania potwierdzały, że działa szkodliwie na zdrowie. W żadnym wypadku nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.
Polyacrylamide – kolejny niebezpieczny składnik
Surowce kosmetyczne, których z pewnością warto unikać to także polyacrylamidy. Są to substancje, które otrzymujemy w wyniku polimeryzacji akrylamidu – substancji neurotoksycznej i bardzo silnie rakotwórczej. Znaleźć je można niemal wszędzie – w szamponach do włosów, kremach, tonikach, odżywkach, mydłach, podkładach. Jeżeli obecne są w składzie danego kosmetyku, już podczas transportu (na przykład pod wpływem wysokiej temperatury) mógł on zostać zanieczyszczony czystym akrylamidem.
Jakie reakcje na naszej skórze wywołuje ta substancja? Podrażnienia, wysypki, zaczerwienienia, silne reakcje alergiczne. Jeżeli stosujemy wiele kosmetyków, a każdy z nich ma nawet niewielką ilość polyacrylamidu szybko pojawią się efekty uboczne.