Mamo dbaj o siebie!
Spełniona kobieta emanuje pokojem miłością. Roztacza wokół siebie pozytywne poczucie bezpieczeństwa, opiekuńczości. Nie zaniedbuj tego mamo, bo Twoje dziecko chłonie negatywne emocje, nawet jeśli Ty je przemilczysz…
DBAJ O SWOJE EMOCJE
Twoje dzieci chłoną je od Ciebie. Analizuj swoje uczucia. Zastanów się, dlaczego rozlany napój wywołuje tak dużą złość. W identycznej sytuacji kilka lat wcześniej wybuchnęłaś śmiechem – co się zmieniło? Akceptuj zmienność tych emocji, nie wypieraj tego.
Negatywne emocje warto przegadać, zanim się skumulują i wybuchną w swojej najgorszej postaci. Bądź mądrzejsza od złości czy obojętności. Mów o obawach, lękach, czy stresie. Polki gderać potrafią 😉 Tylko nie przesadzaj – zastanów się, czy nie wyolbrzymiasz danej sytuacji. Może Tobie zdarza się także wykonać coś np. niedbale w domu, a druga strona doskonale to zauważa, tylko po prostu to… akceptuje?
Jeśli nie możemy usunąć hejterstwa z sieci, usuńmy negatywne emocje jakie z hejtu wynikają. A te najlepiej… obśmiać. To niełatwe. Albo zawsze można spróbować wypowiedzieć na głos: nie obchodzi mnie to (ta emocja, ten czynnik stresogenny).
POZYTWNE MYŚLENIE
„Zrobione jest lepsze od idealnego” – unikaj zaległości. A jeśli czujesz, że tracisz kontrolę nad domowym chaosem spróbuj starannie i w miarę bez pośpiechu pokończyć rozgrzebane zadania. Zadowolenie z tego co gotowe jest megapozytywne.
Daj sobie prawo do błędów, nikt nie jest perfekcyjny. Troska, szacunek i akceptacja samej siebie – należą Ci się. Pamiętaj o tym. Możesz mieć swoje motto lub cytat, który będzie Cię motywował. Powtarzając go, stworzysz swoją afirmację. Nam spodobało się chińskie przysłowie: nie zabronisz ptakom smutku krążyć nad Twoją głową, ale nie pozwól im uwić na niej gniazda.
BĄDŹ ASERTYWNA
Nie poddawaj się zbyt łatwo. Nie ulegaj wymuszeniu i stawiaj granice. Egzekwuj swoje zasady, prawa i decyzje. Nie pozwalaj, aby ktoś zachowywał się w sposób, który Cię krzywdzi. Asertywność wzmacnia. Napisz na kartce trzy sytuacje, w których zgodziłaś się na coś, na co tak naprawdę nie chciałaś. Jak można to było załatwić inaczej? Co mogłaś odpowiedzieć zamiast zgody? Zapisz i zapamiętaj. Wiele razy na pewno musiałaś poczekać na coś, czego chciałaś. To, że Twoi bliscy będą musieli poczekać, aż odpoczniesz nie będzie oznaczać, że ich zaniedbasz.
NAUCZ SIĘ PLANOWAĆ
Oczekiwania wobec współczesnych matek są nierealne. Zadanie do wykonanie w pojedynkę może i zajmie godzinę, a z dziećmi może zająć i trzy… Użyj smartfona i zapisz w nim to co najważniejsze na ten dzień. Nie dopisuj zbyt wiele – planuj rozsądne i racjonalnie. Planuj też wypoczynek. Łatwo napisać, co?
Czasem mamy taki moment, że pojawia się pół godziny wolnego. Nie myśl wtedy o praniu. Plan się nie udał na 100%, to nic. Jeśli na początku zrealizujesz 50%, to później będzie 80%. Podziel zadania na konieczne, ważne i te, które można przełożyć.
DELEGUJ OBOWIĄZKI
Pomiędzy dzieci, które mogą je wykonywać, partnera i Ciebie. Niech każdy ma tylko swoje zadanie. Coś o co dba tylko on. Jeśli partner dba tylko o samochód, dzieci tylko o swoje pokoje, to cały dom, zaopatrzenie, szkoła i wiele innych spraw i planów zostaje na Twojej głowie. Zadbaj o czas tylko dla partnera i dzieci – to buduje silną więź. Daj wybór obowiązków, asertywność to nie reżim. Uwzględnijcie kto ile czasu spędza poza domem. Ktoś jest częściej w domu, bo na przykład pracuje zdalnie lub jest rzadziej bo daleko dojeżdża. Ani jedno, ani drugie nie oznacza łapanki. Jest czas na rodzinę, jest czas na pracę i zabawę oraz jest czas na obowiązki – każdemu sprawiedliwie.
OBOWIĄZEK PRZYJEMNOŚCI
Byłoby cudownie, móc sobie pozwolić na długi odpoczynek. Ale odpoczynek „na szybko” nie zadziała jak systematyczna pielęgnacja siebie. Codzienna chwila kontemplacji nie musi trwać długo. Kwadrans z herbatą na balkonie, tylko dla Ciebie. Nie zaniedbuj swoich pasji, bo to one tworzą Twoją tożsamość, tworzą Ciebie. Długa droga zaczyna się od małych kroków, pamiętaj o nich. Jeśli zauważyłaś, że Ty i Twoja osobowość zeszły na dalszy plan za bardzo, pielęgnuj możliwość swojego rozwoju. Miłość do dziecka to także pasja i dbaj o siebie, aby móc w pełni się nią cieszyć. Wzmacnia poczucie własnej wartości.
Tekst – Magdalena Tatar