Surowce chemiczne w branży kosmetycznej
Zgodnie z obowiązującym prawem, FDA nie wymaga od firm kosmetycznych przeprowadzania ocen bezpieczeństwa swoich produktów. Szkodliwe składniki można łatwo ukryć pod mylącymi lub zwodniczymi tytułami, takimi jak „zapach”. Mogą one być nawet wymienione na etykiecie, w prosty i jasny sposób, ale bez żadnych komunikatów informujących konsumentów o ich potencjalnie szkodliwych skutkach.
Jeśli makijaż jest częścią codziennej rutyny, ważne jest, aby myśleć o tym, co nakładasz na swoją skórę. Twoje pory wchłaniają to, co na nie włożyłaś, porozmawiajmy więc o toksycznych chemikaliach w makijażu i o tym, jak dbać o zdrowie i urodę!
Surowce chemiczne w komsetyce:
Ftalany
Ftalany to grupa substancji chemicznych, które mogą zakłócać pracę układu hormonalnego, który jest odpowiedzialny za produkcję hormonów. Takie zakłócenia mogą prowadzić do uszkodzeń rozwojowych, reprodukcyjnych i neurologicznych.
Działanie ftalanów może być związane z ich zdolnością do naśladowania ludzkich hormonów. Ekspozycja na ftalany może powodować zaburzenia rozrodu i zmniejszenie produkcji testosteronu u mężczyzn, a także obniżyć płodność mężczyzn. Inne badania wskazują na związek pomiędzy ftalanami a przedwczesnym porodem i endometriozą u kobiet.
Ołów
Ołów jest sprawdzoną neurotoksyną związaną z poronieniami, zmniejszoną płodnością i opóźnieniami w okresie dojrzewania samic. Ołów nie jest dodawany jako składnik, ale raczej przedostaje się do środka poprzez zanieczyszczenia. Dodatki kolorystyczne są jednymi z najczęstszych źródeł. Najlepszym sposobem na uniknięcie ołowiu jest kupowanie makijażu od firm wytwarzających produkty w małych seriach i unikanie zanieczyszczenia, lub kupowanie produktów barwionych owocami i innymi naturalnymi pigmentami.
Chemikalia przemysłowe
Chemikalia przemysłowe mogą być zarówno chemikaliami syntetycznymi, jak i naturalnie występującymi przetworzonymi.
ALS – laurylosiarczan amonu – laurylosiarczan amonu (ALS) działa jako anionowy środek powierzchniowo czynny poprzez unikanie napięcia powierzchniowego w cieczach. Ze względu na tę właściwość znajduje zastosowanie w kosmetykach takich jak środki myjące, szampony do włosów i środki do kąpieli. Te ALS są drażniące dla oczu i mają bardzo niską ostrą toksyczność.
Talk jest głównym składnikiem wielu kosmetyków. Preparat chemiczny w talku to uwodniony krzemian magnezu. Talk jest głównym składnikiem pudrów do twarzy, korektorów itp.
Formaldehyd posiada w składzie wiele kosmetyków i środków higieny osobistej. Jest najczęstszym składnikiem w lakierze do paznokci, zmywaczu do paznokci itp. Występuje w bardzo niewielkiej ilości w wielu produktach konsumenckich, takich jak kosmetyki i produkty higieny osobistej, takie jak szampony i odżywki, żele pod prysznic i płyny do prostowania włosów, mydła w płynie do rąk, kremy oczyszczające, nawilżacze do skóry, pasty do zębów.
Alkohole
Alkohole są powszechnym składnikiem perfum. Alkohole tłuszczowe (mniej gęsty alkohol po usunięciu tłuszczów i olejów w alkoholach) są składnikami detergentów i działają jako środki czyszczące. Glikole są stosowane jako substancje zapobiegające utracie wilgoci. Izopropanol jest powszechnym składnikiem alkoholu w wielu produktach kosmetycznych i czyszczących. Zwykle używane do zmniejszenia grubości cieczy.
Aceton
Aceton jest czystą, surową, śmierdzącą i wysoce łatwopalną cieczą. Jest to rozpuszczalnik, który jest w stanie rozpuścić nawet plastik! Głównym powodem zastosowania tego środka chemicznego w zmywaczu do paznokci jest oczywiście fakt, że działa on szybko i skutecznie podczas usuwania resztek manicure.
Chociaż jest to najbardziej efektywna metoda – aceton może mieć nieprzyjemny wpływ na paznokcie i skórę, jeśli użyje się go za dużo. Coś, co jest łatwe do zrobienia, gdy ciągle chcesz zmienić kolor paznokci! Aceton może powodować: zwiększoną czułość płytki paznokciowej, wrażliwość skóry wokół paznokci oraz złuszczające się i kruche paznokcie.
Wybieraj naturalne odpowiedniki
Kwasy mają wiele zastosowań – jako konserwanty, środki powierzchniowo czynne, środki bakteriobójcze i kondycjonujące. Wybieraj produkty, które wykorzystują naturalne alternatywy spełniające podobne funkcje, takie jak rozmaryn, miód, olej z drzewa herbacianego, ekstrakt z pestek grejpfruta i witamina E.