ŚWIADOME ODDYCHANIE JAKO ELEMENT TWÓRCZEGO ŻYCIA
Świadome oddychanie powoduje, że wprowadzasz do życia spokój. Bez tego twoje myślenie staje się powtarzalne, nie kreatywne, pozbawione twórczej iskry. Twórca, który jest kreatywny tworzy niepowtarzalne projekty, rozwiązania, pomysły. Kreuje swoje życie w oderwaniu od wyświechtanych rozwiązań. Twórca, który powtarza schematy jest tak naprawdę odtwórcą.
Bycie świadomym oddechu odwraca uwagę od myśli i tworzy przestrzeń. Pozwala tworzyć w najlepszych warunkach. Jest to jedna z najlepszych metod generowania świadomości.
Spróbuj zaobserwować jakie doznania ze sobą niesie. Czuj powietrze wpływające i wypływające z ciała. Obserwuj jak klatka piersiowa i brzuch to unoszą się to opadają z każdym oddechem. Jeden świadomy oddech wystarczy, by wnieść trochę przestrzeni tam gdzie wcześniej dominował nieprzerwany strumień myśli. Jest to jedyny sposób na równowagę, kiedy w życiu pojawia się lęk, gonitwa uporczywych myśli i poczucie osamotnienia. Jeden świadomy oddech (a dwa lub trzy byłyby jeszcze lepsze) wzięty wiele razy w ciągu dnia jest wspaniałym sposobem nasycenia przestrzenią twojego życia.
Pojęcie „oddechu” zajmuje niezwykle ważne miejsce w większości tradycji religijnych. Wywodzi się ono z greckiego słowa oznaczającego „ducha” – „oddech” i „duch” znaczą to samo. Tłumacząc Biblię z aramejskiego (języka Chrystusa), a potem na łacinę i inne języki, zagubiono szczególne znaczenie, jakie w pierwotnym tekście kładziono na właściwe oddychanie, jednak można je jeszcze odnaleźć:
„Wtedy to Pan Bóg ulepił człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia, wskutek czego stał się człowiek istotą żywą”. (Księga Rodzaju 2,7)
Niemieckie słowo określające oddech to ‘atmen’ – które wywodzi się ze starożytnego języka Indii (Sanskrytu) i oznacza Atmana – Boską Iskrę, Boskiego Ducha zamieszkującego wewnątrz każdego z nas.
Oddechu używano jako narzędzia uzdrowienia przez tysiące lat. Oddech musi być jedną z podstawowych form uzdrawiania, ponieważ 70 procent niepotrzebnych substancji wydalane jest z organizmu przez oddychanie. Co więcej, bez jedzenia można przeżyć trzy tygodnie, bez wody – trzy dni, ale spróbuj przeżyć trzy minuty bez powietrza
Możesz zauważyć, że nie można myśleć i równocześnie być świadomym oddechu. Świadomy oddech zatrzymuje twój umysł. Jesteś bowiem całkowicie przebudzony i bardzo czujny. Nie ‘opadasz’ poniżej myślenia, lecz raczej wykraczasz ponad nie. A kiedy przyjrzysz się uważniej odkryjesz, że te dwie rzeczy – wchodzenie w pełni w chwilę obecną, oraz zaprzestanie myślenia, ale bez utraty świadomości – są właściwie tym samym: budzeniem się świadomości przestrzeni.
Oddychanie wywołuje u nas naturalne poczucie rozluźnienia i przyjemności. Poszerza świadomość, dzięki czemu obejmuje wszystkie doświadczenia z przeszłości i uwalnia przeżycia traumatyczne. Czasami może się w nich zawierać wspomnienie własnych narodzin. Integracja daje nam wyraźne poczucie zupełnie nowego startu w życiu, jaśniejszy kierunek, większą radość i zdolność współodczuwania. Jest to cudowna przygoda w głębi własnego serca, zarazem jednak poszerza ona świadomość tak, że obejmujesz nią cały świat.
Ewa Foley pisze o prawidłowym sposobie oddychania, opierając wiedzę na wieloletniej praktyce terapeutycznej.
„Oddychać umie każdy, ale oddychać we właściwy sposób to zupełnie inna sprawa. Złe nawyki w oddychaniu to: zgarbione ramiona, zaciśnięte gardło, ściśnięta klatka piersiowa, płytki oddech. Wystarczy przez kilka minut dziennie doskonalić swój sposób oddychania, by wykształcił sie nowy nawyk.
Aby poczuć, jak przepona powiększa się podczas prawidłowego oddychania, obejmij dłońmi talie.
Następnie bez unoszenia ramion ani nadwyrężania płuc wciągaj powietrze, a poczujesz, że dłonie rozchodzą się pod wpływem „rosnącego” brzucha.
Później powoli i spokojnie wypuść powietrze, a brzuch opadnie. Oprócz efektów zdrowotnych takie oddychanie łagodzi nerwy i szybko wprowadza człowieka w stan spokoju i odprężenia.
Prawidłowy oddech Oddech towarzyszy Ci od pierwszych chwil życia.
Od niego wiele zależy:
– wpływa on zarówno na Twoje zdrowie, jak i na energie oraz nastrój.
Oddech jest nie tylko procesem biologicznym, ale też emocjonalnym i duchowym.
Jego rytm zmienia sie pod wpływem myśli nastrojów i uczuć — pomiędzy oddechem a psychika zachodzi ścisły związek.
Dobre dla zdrowia oddychanie zaczyna się od przepony.
Przepona to ważący prawie 5 kg płat mięśniowy, który oddziela klatkę piersiowa od jamy brzusznej. Kiedy we właściwy sposób wciągasz powietrze podczas wdechu, przepona kurczy sie i przesuwa ku dołowi, pozostawiając miejsce na powiększające sie płuca.
Podczas wydechu mięśnie brzucha popychają przeponę ku płucom, dzięki czemu powietrze wydobywa się na zewnątrz.
Dobre oddychanie ma na celu zwiększenie aktywności przepony i żeber, a nie górnej części klatki piersiowej!
Poza tym głębokie oddychanie przeponowe zwiększa wydzielanie endorfin (hormonów szczęścia).
Oddychanie przeponowe — ćwiczenia
Usiądź wygodnie i opuść ramiona. Jeżeli to możliwe, połóż sie na plecach z nogami ugiętymi w kolanach. Skoncentruj sie na oddychaniu przepona.
Wydłużaj oddech, wydychając powietrze do końca.
Zrób wdech i zauważ, jak Twój oddech rozprzestrzenia sie poniżej żeber.
Powoli wypuść powietrze. Odczekaj chwile i powtórz proces piec razy. Oddychaj przepona, a nie klatka piersiowa.
Jeżeli zauważysz opadanie i unoszenie sie klatki piersiowej, przesadnie wypnij brzuch, by oddychać tylko przepona.
Innym razem oddychaj powoli przeponą, tak jakby Twój oddech był potężnym, spokojnym strumieniem. Połóż ręce na brzuchu i pozwól, aby unosiły i opadały w rytm Twojego oddechu.
Źródła:
E. Tolle Nowa Ziemia
C. Sisson, Sztuka Świadomego oddychania
E. Foley Powiedz życiu Tak!