Usiądź wygodnie i napij się herbaty
Podobno herbatę pije się by zapomnieć o hałasie tego świata. Coś w tym jest, zwłaszcza, że kultura picia herbaty wywodzi się z Chin, gdzie czynność ta była mistrzowskim ceremoniałem. Legenda głosi, że herbata swój początek zawdzięcza cesarzowi, któremu liść dzikiej herbaty wpadł przypadkiem do naczynia z gorącą wodą. „Boski uzdrowiciel”, gdyż tak nazywał się ów cesarz (Szen-Nung), zauważył, że „herbata gasi pragnienie, nie chce się po niej spać, uspokaja i raduje serce”. Mistrzowie herbaty wiedzą o tym, że picie herbaty to stan umysłu.
Podczas ceremoniału najlepiej myśleć z wdzięcznością i skupieniem. Jeśli podczas picia herbaty ktoś przeklnie, powie coś przykrego, negatywnego – musi poprosić o następny dzbanek herbaty, albo dosłodzić filiżankę. Przypomina nam to o skupieniu na “tu i teraz”, o tym, że życie toczy się w tym jednym jedynym momencie, a zwracanie się do przeszłości, czy przyszłości jest jedynie iluzją.
Mało co potraf sprawić taką przyjemność jak ciepły i rozgrzewający napój w jesienne lub zimowe popołudnie. Bierzesz łyk i czujesz równocześnie słodycz, mrowienie na języku i cudowny aromat wielu pięknych wspomnień. Aż chce się uśmiechnąć prawda? Dla tych, dla których zwykła herbata z cytrynką to za mało lub dla poszukujących inspiracji na dzisiejszy dzień – wybór rozgrzewających napojów. Odporność i doskonałe samopoczucie. Te napoje nie tylko pozwolą przetrwać zimowe mrozy, ale również za sprawą korzennych aromatów wprowadzą Cię w magiczny, zimowy nastrój. Nie tylko klasyczna z cytrynką.
Usiądź wygodnie i napij się najlepszej na świecie herbaty. Czy kupując herbatę zastanawiacie się nad jej pochodzeniem, czy jakością? Herbaty Basilur – to Cejlońskie herbaty serwowane prosto z bujnych szczytów górskich. Herbata sprzedawana jest w kilku “kolekcjach”. Muszę przyznać, że już ich sam wygląd przyciąga wzrok.
Polecamy w szczególności Kolekcję Orientalną, która charakteryzuje się pięknymi opakowaniami ubogaconymi indyjskimi wzorami. Znajdziemy tu:
– Delikatną z owocami Magic Nights – czarną herbatę z dodatkiem żurawiny, suszonych kwiatów malwy i chabru;
– Rozgrzewającą czarną herbatę Masala Chai z przyprawami – cynamonem, goździkami, kardamonem;
– Egzotyczną Frosty Afternoon, czarną herbatę z dodatkiem kwiatów białego i niebieskiego chabru oraz nutą marakui i pomarańczy;
– Aromatyczną i delikatną czarną herbatę bez dodatków Orient Delight, zawierającą górne listki z krzewu i tips – końcówki pączków;
– Intensywną w smaku czarną herbatę bez dodatków Golden Crescent;
– Orzeźwiającą zieloną herbatę z liśćmi marokańskiej mięty – Moroccan Mint;
– Delikatną zieloną herbatę typu Oolong – White Moon z nutą mleka, aromatyczną i relaksującą.
Nie można nie docenić różnego rodzaju herbatach zielone, są one bogate w polifenole i przeciwutleniacze korzystne dla zdrowia, a ich regularne spożycie faktycznie wspomaga lepszą przemianę materii. Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na odchudzanie.
YOGI TEA to marka, która od ponad 40 lat kojarzy się z wykwintnymi herbatami ziołowymi komponowanymi według ajurwedyjskich zasad. Jedna filiżanka zawiera 3.000 lat indyjskiej mądrości ajurwedy o równowadze ciała, umysłu i duszy 🙂 Yogi Bhajan, mistrz Kundalini Joga, był inicjatorem harmonijnego podejścia do życia.
Niektóre z herbat zawierają mieszanki z naturalnymi dodatkami kwiatów i suszonych owoców. Są uwielbiane przez dzieci, ze względu na owocowe smaki. Hitem jest Truskawka i kiwi.
Poszukując idealnego dla siebie smaku możecie wyłowić niepowtarzalne herbaty pochodzące z poszczególnych regionów Sri Lanki, takich jak Uva, Kandy, Dimbula, Nuwara Eliya. Są to głównie czarne herbaty bez dodatków, każda charakteryzuje się innym smakiem, w zależności od regionu. Ten rodzaj herbaty ma szerokie właściwości: działa pobudzająco, hamuje rozwój bakterii w układzie pokarmowym, obniża ciśnienie krwi, wzmacnia naczynia krwionośne.
Polecamy wykwintne herbaty ziołowe komponowane według ajurwedyjskich zasad. Jedna filiżanka zawiera 3.000 lat indyjskiej mądrości ajurwedy o równowadze ciała, umysłu i duszy 🙂 Yogi Bhajan, mistrz Kundalini Joga, był inicjatorem harmonijnego podejścia do życia.
W sklepie z herbatą pytajcie o pionierów ajurwedyjskich herbat ziołowych i korzennych, którzy wspierają rolnictwo ekologiczne. Mieszanki herbaciane powstają z najlepszych składników upraw biologicznych: imbiru, lukrecji, trawy cytrynowej, czarnego pieprzu, ekstraktu z owoców cytrusowych.
Polecamy również Stefanię Korżawską, autorkę książek ziołoleczniczych, oraz propagatorkę ogromnej wiedzy dotyczącej świata leczniczych roślin. Z miłości do ziołolecznictwa i zdrowego trybu życia Pani Stefania stworzyła serię ziołowych mieszanek herbat o właściwościach zdrowotnych.
To jak się czujemy, zależy głównie od nas. Polecamy poprawę jakości swojego życia, poprzez sięganie po produkty nieskażone, ekologiczne. Herbatki te, są linią kompozycji ziołowych, które regenerują, wzmacniają i rozgrzewają. Pijcie je w ciągu dnia, zwłaszcza teraz, kiedy sezon na gorącą herbatę jest już w pełni. Efekt murowany! Będziecie cieszyć się świetnym samopoczuciem, nawet w te ponure dni.
Na deser mamy jeszcze herbaty szczególnie atrakcyjne dla kobiet w okresie starań o dziecko, ciąży i macierzyństwa (Baby&MamaMED). Są to mieszczanki ziołowe w unikatowym wydaniu, dobrane tak, aby dostarczać organizmowi kobiety składniki wspierające jej potrzeby. Mamy tutaj zioła na regularne cykle menstruacyjne, płodność, relaks i przyjemność, szczęśliwą ciążę pełną wigoru, karmienie piersią, głęboki sen.
Dla tych, którzy lubią bawić się samodzielnie w komponowanie smaków polecamy mieszanki:
Z KARDAMONEM I IMBIREM
2 szklanki wrzątku
3-4 plasterki kłącza świeżego imbiru
1 -2 sztuki kwiatu hibiskusa
2 plastry pomarańczy ekologicznej (lub cytryny)
3 goździki
garść suszonych malin
lukrecja lub kilka ziaren rozgniecionego kardamonu
wedle uznania miód
Zalać wrzątkiem hibiskusa. Dodać pozostałe składniki i posłodzić wedle potrzeby i uznania. W wersji napotnej można dodać też łyżkę suszonego kwiatu lipy.
MIESZANKA KTÓRA WYSTARCZY NA DŁUŻEJ
100 g czarnej herbaty liściastej, najlepiej liściastej i dobrej jakości
3 łyżeczki ziaren kolendry
1 łyżeczka goździków
3 łyżeczki wysuszonej skórki pomarańczowej
2 łyżeczki wysuszonego imbiru
2 łyżki suszonej czarnej porzeczki
kilka małych kawałków kory cynamonowej
Pomarańczę wyszorować i sparzyć. Najlepiej kupić pomarańcze niewoskowane. Skórkę zdjąć i oczyścić z jej białej części. Pokroić w drobną kostkę. Imbir obrać ze skórki i pokroić w kostkę. Wysuszyć w suchym i ciepłym miejscu na i pod papierem – czasem przemieszać i pilnować, żeby się nie sklejały. Cynamon i goździki lekko potłuc w moździerzu. Herbatę wymieszać z wysuszoną skórką pomarańczową, imbirem, porzeczką i korzeniami. Przełożyć do słoika lub puszki ze szczelną pokrywką. Herbata jest gotowa do parzenia po kilku dniach od zamknięcia.
Wiele z nas ma w kuchni składniki, które znakomicie nas rozgrzeją w połączeniu z herbatą,a których na co dzień do napojów nie wykorzystujemy:
ZE ŚWIEŻYM ROZMARYNEM
kubek zaparzonej czarnej herbaty
gałązka rozmarynu
szczypta czerwonego pieprzu
pół plasterka grejpfruta i cytryny
3 łyżki syropu malinowego
3 suszone albo mrożone maliny (jeśli mamy)
Herbatę zaparzyć, wrzucić gałązkę rozmarynu i zostawić na kilka minut (tylko nie za długo, żeby nie wystygła za bardzo), potem dodajemy rozgnieciony w moździerzu pieprz. Dodać grejpfruta i cytrynę, sok malinowy i maliny. Herbatę można dosłodzić miodem wedle uznania, lub dodać nieco więcej syropu malinowego. Smakuje doskonale, wygląda jeszcze lepiej.
KLASYCZNA
filiżanka lub kubek ulubionej herbaty
szczypta imbiru suszonego albo kilka cienkich plasterków świeżego
2 łyżeczki miodu
plasterek cytryny
Propozycja przyprawienia zaparzonej już herbaty. Miód, cytrynka i imbir = zdrowie i przyjemność.
JABŁKO I CYNAMON
15-20 g czarnej herbaty liściastej lub 2-3 torebki dobrej herbaty ekspresowej
1 l wrzącej wody
8 kawałków suszonego jabłka
2 laski cynamonu
2 plastry pomarańczy, można przekroić je na pół
4 goździki
2-3 łyżki miodu
szczypta cynamonu mielonego
Herbatę zalewamy wrzącą wodą. Dodajemy suszone jabłka, kawałki pomarańczy, goździki oraz oba rodzaje cynamonu. Odstawiamy do zaparzenia na ok. 3-4 min. W razie potrzeby odcedzamy fusy, albo zaparzamy w specjalnym dzbanku z odcedzaczem. Dosładzamy do smaku miodem.
I COŚ DLA MEGA – ŁASUCHÓW
100g czekolady mlecznej
50g czekolady gorzkiej
1/2 szklanki mleka
1/4 szklanki śmietanki
papryka chilli
cynamon
Sposób przygotowania:
Mleko, śmietankę, połamaną czekoladę podgrzewamy w rondelku do momentu rozpuszczenia czekolady, przyprawiamy chili i cynamonem do smaku.
Ciekawa jestem, czy macie ulubioną herbatę na długie, zimowe wieczory z książką, albo randkę w herbaciarni?
Fot. Unsplash