Warsztaty – rozwój i terapia
Ile razy dziennie pomyśleliście wczoraj lub dzisiaj, że potrzeba wam zmiany? Bardziej lub mniej świadomie. Zapewne kilka do kilkunastu razy, jeśli tylko pozwolił wam na to czas i obowiązki jak dzieci, dom i praca.
Jest kilka dróg do zmiany siebie. Najbardziej bliską nam i znaną jest: przeglądanie się w cudzych oczach. To przez interakcje z innymi najłatwiej nam zainicjować i przeprowadzić zmianę. Dzięki obserwacji swoich myśli i emocji, możemy poznać nawykowe schematy myślenia i działania.
Mowa o warsztatach. To mogą być warsztaty terapeutyczne, albo warsztaty rozwojowe. Dlaczego warsztaty? Dlaczego praca w grupach jak w szkole? Bo opierając się na interakcji z innymi uczestnikami, możemy przećwiczyć siebie w oparciu o ich osobowości, różnorodne i unikalne zestawy cech. Jeśli miałabym określić czego się najbardziej boję, to byłby to stres. Nie sama trudna sytuacja, jak choroba czy wielka awaria tylko stres z nimi związany. A warsztaty to możliwość przećwiczenia tego w kontrolowanych warunkach. I bez niechcianych konsekwencji.
Każdy wnosi do grupy swoją osobowość, potencjał, doświadczenia. Warsztaty opierają się na modelu projekcji: obserwujesz jakie reakcje wywołuje u ciebie ktoś inny i uczysz się jak to kontrolować albo zrozumieć. Jeśli słabszą stroną twojej osobowości jest pewność siebie, to będziesz się skłaniać ku osobom które są pewne siebie, mocne i śmiałe. Jeśli zabrakło u ciebie bliskości np. z rodzicem, będziesz szukać ciepła i akceptacji wśród osób u których te cechy są bardziej widoczne. To tylko przykłady tego, jak rekompensujemy sobie braki i niespełnione potrzeby.
Warsztaty rozwoju osobistego skupiają się na rozwijaniu nowych umiejętności lub doskonaleniu starych. Aby lepiej zrozumieć siebie, odkryć swój potencjał i efektywniej z niego korzystać. Czasami siegamy w nich w przeszłość, ale nie na tyle głęboko jak w warsztatach terapeutycznych. Kreatywna praca służąca samorealizacji.
Z kolei warsztaty terapeutyczne to poważniejsza sprawa. Jeśli rozwojowe są jak suplement diety, który uzupełnia w nas niedobór pewnej emocji, to warsztaty terapeutyczne są lekiem dla naszej duszy, osobowości. Dotykamy tam obszarów psychiki, które są naprawdę głęboko i nie podamy ich w naszych najważniejszych cechach jak w CV. Wspomnienia, traumy, stresy, niepowodzenia i sukcesy. To niestety czasami będzie przypominać rozgrzebywanie bolesnych ran, ale po to żeby je lepiej wyleczyć. Zacząć od nowa. Taka praca aktywizuje ten dział psychiki, który jest odpowiedzalny za przetransformowanie starych wzorców myślenia na nowe schematy. Po zakończeniu tego rodzaju warsztatu będziesz potrzebował kilku dni na przyswojenie tego co się stało.
Tekst – Magdalena Tatar
Każde warsztaty są fajne, bo pozwalają na eksperymenty i małymi krokami można się przyzwyczaić do potencjalnych zmian. Najtrudniej jest opuścić strefę komfortu, a o wiele łatwiej testując sobie efekty w zaprzyjaźnionym i bezpiecznym środowisku ćwiczebnym.
uwielbiam każde warsztaty, przynajmniej te na których byłam do tej pory 🙂 Człowiek wychodzi zmotywowany, pełen pozytywnej energii 🙂
Takie Warsztaty to wspaniały pomysł!